• https://www.facebook.com/elifnazliperde
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905325612328
  • https://twitter.com/Elifnazliperde
  • https://www.instagram.com/elifnazliperde/
Shopalm -Online satış sitemiz


Perdeler ve Fonlar    19.04.2020

Perdeler ve Fonlar
açık, ayna, Çiçekler

Perdeler ve fonlar her evin vazgeçilmez ikilileri olmaktadır. Herkes evini güzel bir perde, fon, güneşlik gibi perde uygulamaları ile süslemek ister. Gerek perde gerekse fon, güneşlik gibi perde ekipmanları görsel açıdan güzellikler sunduğu gibi, işlevsel özellikler de sunarlar. Günümüzde tül perde tercihen tek başına kullanılmazken, bir zebra ya da katlamalı perde tek başına kullanılabilmektedir. Fonlar, seçilen perdenin türüne göre yan kısımda bulunan aksesuar amaçlı perdelerdir. Fon perdelerin, aksesuar olma özelliklerinin yanı sıra aynı zaman işlevsel özellikleri de bulunmaktadır.                                

Tek başına kullanılan tül perde, pencerede yalın bir görüntü oluşturacaktır. Günümüzde tül perdenin tek başına kullanıldığı durumlara pek rastlanılmamaktadır. Tül perdeler ya fon perdelerle ya da diğer tamamlayıcı perdeler ile kullanılmaktadır. Asgari düzeyde bir perde kullanılmak istendiğinde bile, tül perdenin en azından sağ ve sol taraflarına fon perde eklendiği tasarımlar göze çarpmaktadır. Fon perdelerin kullanıldığı tasarımlarda perdenin üst kısmına volan eklendiği de görülmektedir. Günümüzde volan kullanımı önceki dönemlere göre daha azalmıştır.

Perde ve Fonlar Uyumlu Seçilmeli 
dizayn, halı, iç dizayn

Perde sistemleri kullanımında artık perdenin kolay takılması ve sökülmesi de önemli olmaktadır. Perdenin farklı aksesuarlarla ve tamamlayıcı ekipmanlarla kullanılması, temizlik sırasında zorluk meydana getirmektedir. Perdelerin temizliği, kullanıcıları bazı durumlarda yormaktadır. Perde sistemlerinin sökülüp takılması, sık perde temizliği yapanlar için sıkıntılı bir durum olmaktadır. Perdeler ve fonlar tamamlayıcı perdeler olarak uyumlu renklerle kullanıldığında hoş bir görüntü oluşturmaktadır.                                                       

Perde ve Fonlarla Stor Perde Kullanılması
açık, bardaklar, boş

Perdelerin ve fonların güneşlik perdelerle kullanılması estetik görüntüye zarar verebilmektedir. Bu nedenle perdelerin fonlarla birlikte kullanılması durumunda güneşlik olarak stor perdelerin kullanılması önemlidir. Stor perdelerin sade bir modelde seçilmesi, tül ve fon perdelerin duruşuna uygun olacaktır. Tül perdeler üzerinde yer alan motifler, stor perde motifleri ile karışabilmektedir. Şık bir görüntü elde etmek isterken kötü bir görüntünün ortaya çıkmaması için stor perdelerin düz renk ve modelde olması gerekmektedir. Perdeler ve fonlar sade bir model olarak kullanıldığında, stor perdelerin desenli bir model olarak seçilmesi uygun olabilir.
3 Yorum - Yorum Yaz

Stor Perde Ölçüsü    23.04.2019

Günümüzde, güneşlik yerine daha çok, aynı işleve sahip olan stor perde kullanımı oldukça yaygınlaştı. Güneşlik, stor perdeye oranla geleneksel kalsa da işlevselliği her zaman ön plandadır. Seçilen modele göre farklılık gösterse de standart bir güneşlik, stor perdeye göre tül perdeyi daha etkili olarak koruyacaktır.

                   stor perde modeli
                                   Fotoğraf: harrycorry.com

Stor perde ölçüsü almak, tül perde ölçüsü almaya göre biraz farklılık göstermektedir. Stor perde, kullanılacak olan pencerenin sağ ve sol taraflarından minimum 15'er cm fazlalık olacak şekilde ölçülmelidir. Montajı korniş üzerine yapılacak ise stor perdenin boyu da ona göre tavandan aşağıya doğru uzun ölçülmelidir. Stor perde, pencerenin üst kısmından duvara monte edilecekse de pencere girintisinin üst kısmından 15-20 cm yukarıdan stor perde boy ölçüsü alınması ve perde montajının ona göre yapılması görsel açıdan uygun olacaktır.Duvar üzerine stor perde montajı düşünüyorsanız montaj ölçümleri sırasında su terazisi kullanımı görsel açıdan daha düzgün bir stor perde montajı yapmanızı sağlayacaktır. Stor perdenizin duvar üzerinde az da olsa eğik durması, anlayan bir gözle bakıldığında hiç de gözden kaçacak cinsten değildir.0 Yorum - Yorum Yaz


Kış mevsiminden sonra nihayet Mart ayıyla birlikte havalar ısınmaya başladı. Böyle söylüyorum ancak yazıyı yazarken bile pencereden dışarı baktığımda kapalı ve yağmurlu bir hava beni selamlıyor. Önümüzdeki haftalarda havaların daha ısınacağı ve sıcak günlerin geleceği temennisi ile yazıma devam ediyorum…

Salonunuza tül perde satın aldınız ve mağaza tarafından tül perdeniz kornişinize takıldı. Temiz ve parlak bir perde, salonunuzun görücüye çıkması için artık hazır durumda. Misafirleriniz geldi ve tül perdenizin modelinden tutun da parlaklığına kadar övgü dolu sözler söylediler. Bu durum belli bir süre devam etti, ancak zamanla, tül perdenizin parlaklığı azalmaya hatta rengi kararmaya başladı. Eyvah! Ne olacak şimdi? Sakin olun ve tül perdenizi eski haline getirmek için neler yapılması gerektiği konusunda bana kulak verin...
 
Öncelikle tül perdelerinizi makinede yıkadığınızı varsayalım. Tül perdenizi elde de yıkayabilirsiniz yani buna engel bir durum olmamakla birlikte hepimiz günümüz şartlarında bu kadar zahmete girmeden makinede yıkama usulünü tercih etmekteyiz. Elde yıkamayı düşünenler için de küçük bir tavsiye olarak banyo küvetlerini kullanmalarını söyleyebilirim. Banyonuzda bir küvetiniz yoksa da geniş bir leğen kullanabilirsiniz.

Tül perdenizi makinede yıkamaya karar verdiniz, öncelikle perdenizin kırışmasını en aza indirmek için, tül perdenizi kornişten çıkardığınız gibi makinenize yerleştirerek yıkama işlemine başlamalısınız. Yani tül perdeyi kornişten çıkardıktan sonra dışarıda fazla bekletmeyin, aksi halde yıkama sonrasına bile etki eden kırışıklıklar perdenizde yer alacaktır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra da, aynı şekilde, perdenizi bekletmeden kornişe takmalısınız. Evet, kabul ediyorum ki perde yıkandıktan sonra hemen asma işlemini uygulamak, bu işlemi yapan kişi için çok da kolay olmayacaktır. Ancak bu kurala dikkat edilirse, perdeniz kırışmadan pencerenizde kuruyacaktır.  

Peki bu kurallara uyduk ya da uyacağız ancak perdemizi nasıl yıkamalıyız?  Tül perdeler genellikle 30 derece sıcaklıkta yıkanırlar. Yüksek ısıda yıkanmaları perdenin yıpranmasına ya da üzerinde çok fazla kırışıklık olmasına neden olabilir. Bu nedenle tül perde ideal olarak 30 derecede yıkanmalıdır. 30 derecede yıkanan perde temizlenecektir ancak bazı durumlarda ilk günkü parlaklığına ya da temizliğine ulaşmayabilir. İşte bu gibi durumlarda kullanacağınız birkaç yöntem ile daha parlak ve temiz tül perdelere sahip olabilirsiniz. Bu yöntemlerden ilk olanı yıkama sırasında toz şeker kullanmaktır. 2 tatlı kaşığı toz şekeri, yıkanmak üzere makineye koymuş olduğunuz perdenizin üstüne dökün. Toz şekeri deterjan bölümüne koymayın. Toz şekeri, perdenizin üzerine koyduğunuzda 30 derecede yıkanma sonucunda güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

Toz şeker dışında yıkama sırasında sirke de kullanabilirsiniz. Perdeleriniz, sirke ile yıkandıklarında daha temiz olacağı gibi daha da yumuşak olurlar. Sirkeyi bu sefer bir ölçek olacak şekilde makinenizin deterjan kısmına ekleyin. Yıkama sonrasında herhangi bir koku ya da yapışkanlık kesinlikle oluşmayacaktır.

Tüm bu yıkama talimatlarından sonra önemli bir konuya daha değinmekte fayda var. O da perdelerin ne kadar sıklıkta yıkanması gerektiğidir. Normal şartlarda, bir tül perde 7-8 ayda bir yıkansa yeterli olacaktır. Ancak kendi müşterilerimizi dikkate aldığımızda bu süre 6 aya kadar inmektedir. Hatta bazı müşterilerimiz perdelerini 4 ayda bir yıkamaktadırlar. Kruvaze perde gibi mekanizma üzerine takılan perdelerin yıkama öncesi mekanizmalarından ayrılması ve yıkama sonrası da tekrar bu mekanizmalara yerleştirilmesi biraz zahmetli olabilir. Böyle bir durumunuz varsa, perdenizi satın aldığınız mağazaya başvurursanız size yardımcı olacaklardır. Biz, perdelerini, yıkama öncesi mekanizmadan ayırmada sıkıntı yaşayan ya da yıkama sonrasında perdelerini mekanizmaya takmada sorun yaşayan müşterilerimize yardımcı olmaktayız, bu tür süreçlerde hem de perdenin kullanımı ya da yıkama sonrası durumlarını gözlemlemekteyiz. Hatta stor perde gibi farklı mekanizmalar da tül perdeye ek olarak müşterimiz tarafından kullanılıyorsa bu vesile ile montaj görevlimiz bu parçaları da tekrar gözden geçirebilmektedir. Yani kısaca her iki taraf için de avantajlı bir durum olmaktadır.

Bir de işlemeli tül perde ya da genellikle kruvaze perdelerde daha hoş bir görüntü oluşturması nedeniyle perde üzerine boncuk dikilen tül perdelerin yıkanması sırasında perdenizi bu eklentiler iç kısımda kalacak şekilde katlamanızı önerebilirim. Bunun yanı sıra, yıkama sırasında tül perde torbası da kullanabilirsiniz, tül perdenizi torbasına yerleştirerek yıkama işlemini gerçekleştirirseniz perde üzerindeki işlemeler ve varsa boncuklar daha uzun ömürlü olacaktır.0 Yorum - Yorum Yaz


Stor Perdeler güneşlik yerine kullanılan bir perde türü olmakla birlikte sanıldığının aksine uzun bir geçmişe sahiptir. Geleneksel olarak kullanılan güneşlik perdenin keşfinden çok sonra keşfedilerek kullandığı düşünülebilir. Çünkü modern bir görünümü vardır. Hatta klasik bir romanda stor perdenin kullandığını okuduğumda çok şaşırmıştım. Stor perdenin tarihini bir kenara bırakarak montajına yoğunlaşalım.

Stor perde, seçilen modele göre farklı işlevsel özelliklere de sahip olabilir. “Black Out” tarzı bir model, güneşi ve ışığı engellemede çok işlevsel olacaktır. Stor perdelerin montajı için farklı yöntemler mevcuttur.  İnternette biraz araştırma yaptığımda stor perdenin korniş rayına küçük bir hap aracılığı monte edildiğini görmekteyim. Evet, bu yöntem uygulanabilir ancak stor perde, kullanımı gereği sürekli aşağıya doğru çekildiğinden eğer kornişiniz tavana sağlam monte edilmediyse korniş aşağıya gelecektir ya da kornişin belli kısımları aşağıya sarkacaktır. Ben montaj yaparken buna dikkat ederim. Yani korniş sağlam değilse, değil stor perdeyi kruvaze perdeyi bile taşımayacaktır.  Bu durumda hap kullanılarak montaj yapmak yerine matkap kullanarak montaj yapmak gerekmektedir. Matkap ile stor perdenin kendi aparatları tavana monte edilir. Bunun için tavana çok büyük delikler açmanıza gerek yoktur. Tavanın yapısı, kullanacağınız dübeli belirse de biz normal bir tavanın özelliklerini dikkate alarak konuya devam edelim.

Çok kalın bir vida kullanarak stor perde aparatının, stor perde kasasını itmesine engel olmak adına daha makul kalınlıkta vidaların kullanılması faydalı olacaktır. Stor perde aparatını monte ederken, küçük numaralı matkap ucu kullanarak daha büyük numaralı vida kullanmaktayım. Böyle olduğunda stor perde aparatı daha sağlam durmaktadır. Sağlam bir duruş için tavanda büyük yuvalar açmamıza gerek yoktur. Ancak stor perde kasasını engellemediği müddetçe kalın vidalar kullanmak perde sağlamlığını artıracaktır. Stor perde aparatı için tavanda matkap ile yuva açarken, açtığınız yuvanın karşı duvara çok yakın olmamasına dikkat etmelisiniz, aksi halde stor perde aparatı rahat hareket edemeyecektir. Bu da stor perdeyi takarken, stor perde aparatı genişleme alanına sahip olmadığından dolayı sıkıntı oluşturacaktır. Stor perde, bu durumlarda aparata tam oturmamaktadır. Tavandaki yuvayı karşı duvardan biraz mesafeli açmalısınız. Bunu da yaptınız diyelim. Dübeli yuvaya çekiç ile taktınız. Stor perde aparatına, halka taktığınız vidanızı da yerleştirdiniz. Şimdi geriye kalan stor perde aparatını akülü vidalama makinesi ile yerine takmak. Bunu da çok yüksek devirlerde yapmamalısınız. Hatta çok yormayacak olsa manuel olarak tornavida ile stor perde aparatı sıkıştırıldığında bu daha sağlam bir montaja vesile olacaktır.

1 metrelik bir stor perde için iki aparat yeterli olurken 2 metrelik bir stor perde için 3 ya da 4 adet aparat kullanılması makul olacaktır. 50-60 cm aralıklarla aparatları monte ederseniz ve iki aparatı, stor perde kasasının en sağ ve en sol tarafına yakın monte ederseniz, kullanım sırasında stor perdenizin düşme olasılığını daha da azaltırsınız. Mesela stor perdenin hareketini sağlayan mekanizma zinciri sağ tarafta ise, sağ taraf aparatını stor perde kasasının sağ tarafına mümkün olduğunca yakın monte etmelisiniz. Stor perdeniz iki ya da daha fazla dilimden oluşuyorsa bu dilimlerin bulunduğu yerlere aparat monte etmeyi unutmamalısınız. Ayrıca stor perdeler çok hassas mekanizmalardır. Tavanın eğimine göre yamuk toplanma durumları da gündeme gelebilmektedir. Yani tavanınız çok eğik ise, stor perde kullanılması bazı sıkıntılara yol açabilir. Elbette ki, bu durumlar için de yöntemler mevcuttur. Ancak, her montajcı bu ekstra yöntemlere başvurmak istemeyebilir. En basiti, tavanda bir eğim problemi varsa, stor perde aparatının altına yükseklik koyma yöntemidir. Bunu uyguladığınızda, eğim düzelecektir ve stor perde mekanizması doğru çalışacaktır.

Oğuzhan Arslan0 Yorum - Yorum Yaz

Perde Siparişi Vermek    23.04.2019

Evinizde bir değişiklik yapmak istiyorsunuz… Aynı mobilyalar, aynı eşyalar ve hatta aynı perdeler… Değişiklik zamanı geldi de geçiyor. Yazı ile de alakalı olarak, değişimi perdelerden başlatalım. Perdeleri değiştirmeye karar verdiniz. Arkadaş tavsiyesi ile ya da internetten bulduğunuz bir perde mağazasına yolunuz düştü. Durumunuzu anlattınız, perde mağazası görevlisi de size perde modellerini kartela üzerinden gösterdi. Peki ama perde fiyatı ne çıkacak? Bu sorunun cevabı öncelikle seçeceğiniz perde modelinin metre fiyatı ile doğru orantılı olacaktır. Ancak, perde mağazasında hesapladığınız perde fiyatı, elinizde ölçü olmadığından dolayı kabataslak olacaktır. Bu durumda perde mağazası, evinize gelerek ölçü alma talebinde bulunacaktır. Tavsiyemiz şudur: Perde mağazasına gitmeden önce perde yaptırmak istediğiniz camın ölçüsünü metre ile kendiniz almanız. Çünkü yakın bir ölçüye sahip olursanız, perde mağazasından alacağınız fiyat teklifi de gerçeğine o kadar yakın olacaktır. Tül perde ölçüsü almak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Öncelikle, korniş eni kadar bir mesafe duvardan duvara ölçülür. Sonra da boy ölçüsü için korniş üzerinden yere kadar ya da isteğe göre petek üzerine elinizi koyarak petek üzerinden ölçülür. Bu şekilde kesin ölçüye yakın bir ölçü aldığınızda, size verilen fiyat gerçeğe daha yakın olacaktır. Perde mağazaları, ölçü için evinize geldiğinde, perdeyi kendi mağazasından yaptırmadığınızda, evinizden aldığı ölçüleri sizinle paylaşmayabilir. Çünkü haklı olarak bir emek vermiştir ve hatta kendi otomobili ile evinize geldiğini düşünürsek ve tabi harcanan zamanı da katarsak bir de maliyete katlanmıştır. Siz, perdeyi yaptırma vaadi ile perdecinin evinize gelerek kesin ölçüleri almasını talep ediyorsunuz, haliyle kesin fiyat çıktığında perdeyi başka bir yerde yaptırmaya karar verirseniz, perde mağazası bu maliyete çok da sevinmeyecektir. Bu tarz olayların önüne geçmek için, perde ölçüsü siz tarafından kabataslak alınırsa her iki taraf için de güzel bir durum ortaya çıkacaktır. Kendi aldığınız ölçüler elinizde olduğunda, birden çok perde mağazasına giderek fiyat alabilir ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. En uygun fiyatı veren perde mağazasına da işi teslim edebilirsiniz.

Stor perde ve zebra perdelerin ölçü alma işi biraz daha farklıdır. Genellikle –tabi tercihe göre- camın bittiği yerden –aman dikkat, başka bir yazıda da bahsetmiştik, camın bittiği yer derken pencere girintisinin bittiği yer kastediliyor- 15 cm sağdan ve soldan fazlalık vererek stor perde ölçüsü alınabilir. Zebra perde de aynı mekanizmada bir perde olduğu için aynı ölçüm şartları geçerlidir. Tabi, siz derseniz stor perde ya da zebra perdemin eni daha uzun olsun diye, bu da sizin tercihinizdir. Sadece, En arttıkça perdenin fiyatı da artacaktır. Çünkü en ve boy ölçüldükten sonra çarpma işlemi sonucu metrekare miktarı ortaya çıkacaktır. Stor ve zebra perdede de fiyatlar metrekare üzerinden verilmektedir. Stor ya da zebra perdenin boyu için de, yine tavandan düşünüyorsanız korniş üzerinden metre aşağıya sarkıtarak bir ölçü alabilirsiniz. Stor ya da zebra perdenin boy ölçüsü alınırken dikkat edilmesi gereken bir nokta kalorifer peteğinin konumudur. Boy ölçüsünü alırken perdenin kalorifer peteğine değme ihtimalini de değerlendirmenizde fayda vardır.  Kornişin gerisinden monte edilen bir stor/zebra perde, kalorifer peteğine takılarak açılmayacaktır ya da perde görüntüsü bozulacaktır. Bunlara dikkat edilmesi görsel açından önemlidir. Aldığınız ölçülere göre, mağazanın stor/zebra perde ürün kataloğundan beğendiğiniz ürünün fiyatı doğrultusunda metrekare üzerinden bir fiyat alırsınız. Bu da sizin toplam perde fiyatınızı ortaya çıkarmada kolaylık sağlayacaktır. Yazıdan -Haydi herkes kendi perde ölçüsünü almaya- gibi bir slogan da çıkmıyor değil… Sağlıklı günlere…0 Yorum - Yorum Yaz


Tül perde, stor perde, zebra perde, balon perde, ip perde, japon perde... Bir sürü perde modeli, görüldüğü üzere mevcut. Peki hangisini tercih etmeliyiz? Bu tamamen sizin tercihine kalmış bir durum. Çeşidin çok olması tercihi zorlaştırırken kullanıcıya da farklı kombinasyonlar yapma imkanı tanımakta. Son zamanlarda özellikle salon ve oturma odalarında kruvaze perde revaçta. Zaten şu an dışarıya çıksanız ve evlerin camlarına dikkatlice baksanız, muhtemelen ya zebra perde göreceksiniz ya da kruvaze perde… Diğer perde türleri de çokça kullanılmakla birlikte, evin görücüye çıkan odalarında kruvaze perdeler sık kullanılmakta. Kruvaze perde, düz tül perde kumaşının farklı bir şekilde kesilmesi ve dikilmesi, tülün içerisine dikilen halkalardan ipin geçirilmesi ve bu ipin, kornişe takılan bir mekanizmaya bağlanması ile elde edilen bir perde modelidir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer alan “kruvaze” kelimesinin anlamını görsel olarak gerçekten karşılamaktadır.

www.instagram.com/elifnazliperde

Tül perdenin yanında yer alan fonlar da, sergilenen odaya daha fazla görsellik katması amacı ile kruvaze modelde kullanılabilmektedir. Hem tül perdenin hem de fonların kruvaze model olarak tercih edilmesi, salona ya da oturma odasına ayrı bir hava katacaktır. Yıkama öncesinde tül perdelerin mekanizmalardan ayrılıp, yıkama sonrasında da aynı şekilde mekanizmalara takılması biraz zahmetli olsa da, bu görsellik için ufak bir zahmete katlanmakta çok da mahzur olmaz diye düşünebiliriz. Kruvaze perdelerin yıkama işlemi dışında ciddi bir sıkıntı oluşturmadığını söyleyebiliriz. Kruvaze perde için takılan aparatlar uzun yıllar işlevini yerine getirebilmektedir. Herhangi bir bozulma durumunda da düşük maliyetler ile parça değişimi yapılmaktadır.

www.instagram.com/p/BLWPIS8jth2/

Son zamanlarda kruvaze tül perde ve kruvaze fonlar yani bu ikili, kullanıcılar tarafından sıkça talep edilmektedir. Fonların tül perde olarak seçilmesi, kullanılan odada narin bir görüntü oluşturmaktadır. Kruvaze perdelerin kullanıldığı odalarda klasik güneşlik perde kullanılmasını pek önermiyoruz. Biraz maliyetli olmasına rağmen kruvaze perdenin arkasında yer alan stor perdenin, odaya katkısı yadsınamaz. Evet, stor perdenin kullanıcıya maliyeti, klasik bir güneşlik perdenin kullanıcıya olan maliyetinden çok daha fazladır, ancak tercih yine kullanıcıya kalmakta ve estetik görsellik farkı da ayrıca değerlendirilmelidir. Stor perdem çok kaliteli olmasa da olur derseniz, internet üzerinden satılan ucuz stor perde modellerini de tercih edebilirsiniz. Kruvaze tül perde, arkasında stor perde, sağ ve sol tarafta da fonların yer aldığı bir model salon ya da oturma odanız için idealdir. Bu üçlü ekibe, volan perde eklenmesi yine kullanıcının tercihine bağlı olmakla birlikte çok da tavsiye edilmemektedir. Bu da işte sonuç:

www.instagram.com/p/BLWPQYCD-oX/
0 Yorum - Yorum Yaz

Perde Nasıl Seçilmeli?    26.04.2019

Perde seçimi ile ilgili bir yazıda yeniden birlikteyiz. Perde seçimi konusunun daha iyi anlaşılmasını istiyorum. Evimize yeni bir perde almaya karar verdiğimizde perdeyi kullanacağımız odanın özelliklerini dikkate almalıyız. Bunu yapmadığımız takdirde, satın aldığımız perde, işlevsel olmayacağı gibi kullanılan odada estetik bir görünüm de sergilemeyecektir. Perde mağazasından bu konuda yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ölçü almaya geldiklerinde odanızın mevcut durumuna göre size farklı alternatifler sunacaklardır. Mesela, perdeyi kullanacağınız odanın penceresi sürekli açılıp kapanıyorsa stor perde ya da zebra perdenin kullanılması, kullanıcı açısından biraz zahmetli olabilir. Bu gibi durumlarda daha pratik perde modelleri seçilmelidir. Yani estetik duruş tabi ki önemlidir ancak işlevsellik de göz ardı edilmemelidir. Çok iyi hatırlıyorum, bir müşterimizin evine, evinin balkonunu ölçmek için gitmiştik. Kendisi, cam balkonunda stor perde kullanmak istediğini söylemişti. Biz, her ne kadar camın sürekli açılacağından ve en köşeye takılması gereken stor perdenin yer yer çıkarılması gerekeceğinden bahsetmiş olsak da müşterimizin tercihi değişmemişti. Yine, başka bir müşterimizin müstakil evine çok şık kruvaze tül perdeler asmıştık, kendisine klasik güneşliğin mevcut pencerelerde kruvaze tül perde ile hoş durmayacağını belirtmemize rağmen, klasik güneşlik talebinde bulunmuştu.

Perde seçimi yaparken odanın büyüklüğü, renk uyumu, perde montaj alanının ve perde kullanım alanının müsaitliği gibi durumlar dikkate alınmalıdır. Bazı evlerin, bazı odalarının camları yere kadar uzanabilmektedir. Buralarda perde yüksekliğini cama göre ayarlamanız gerekecektir. Geometrik desenler kullanılmak isteniyorsa modern tarzda dizayn edilmiş odalar bunun için daha uygundur.


Yukarıdaki gibi geleneksel tarzda dizayn edilmiş bir odaya geometrik desenli perde kullanmak hoş bir görüntü oluşturmayacaktır. Bu tarz odalara yine klasik tül perde ve fon perde kullanılması odanın atmosferine uygun olacaktır. Stor perde ve zebra perdeler de yine modern tarzda dizayn edilmiş odalarda daha şık bir görüntü sergileyecektir. Bazı pencereler stor perde ve zebra perdelerin mekanizmaları için uygun olmayabilir, bu durumlarda stor perde ve zebra perdelerin kullanılması için ekstra montaj işçilikleri gerekmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için pencerenin durumuna göre perde modeli tercihi yapılmalıdır.

Perdenin renk seçimi de dikkat edilmesi gereken bir başka konudur. Perde rengi seçiminde; odanın duvar rengi, halıları, kullanılan mobilyalar ve aksesuarlar dikkate alınması gereken başlıca unsurlardır. Sade bir dizayna sahip bir odaya canlı renkli perdeler ile hareketli bir hava katabilirsiniz. Perde kumaşı seçimi de önemlidir. Sürekli güneşe maruz kalan bir perde, zamanla solmaya ve yıpranmaya başlayacaktır. Kalın seçilen kumaşla dikilen bir perde, oda ısısının dengesi için kullanışlı olacaktır. Mutfakta kullanılan tül perde kumaşı, sürekli kirlenmeye maruz kalacağından kolay yıkanabilen ve ütülenebilen türden olmalıdır. Çocuk odalarında tek parça renkli ve desenli zebra perdeler kullanabilirsiniz. Müşterilerimizin, çocuk odaları için tercihleri büyük oranda zebra perde modeli yönünde olmaktadır. Ancak, üzerine çizgi film karakterlerinin ya da futbol takım amblemlerinin basıldığı tül perdeler de son zamanlarda çocuk odalarında sıklıkla kullanılmaktadır.


 instagram.com/elifnazliperde

 
0 Yorum - Yorum Yaz


Yeni satın aldığınız perdelerinizi gönül rahatlığı ile kullanmak hepinizin hakkı... Yeni alınan perdeler camınızda asılı durdukça ilk günkü görünüşlerini zamanla kaybedebilirler. Güneş ışınlarına maruz kalmaları bu durumun başlıca nedeni olup, sürekli yıkanan renkli perdelerde de solma durumu gözlenmektedir.

Güneş Işınlarına Maruz Kalma Sonucu Renk Solması

Özellikle renkli perdelerinizin renklerinin ilk günkü gibi olmasını istiyorsanız, perdelerinizi kullanırken onları korumanız gerekmektedir. Güneş ışınlarına maruz kalma seviyesini aşağıya indirmek için güneşin odaya yoğun olarak geldiği saatlerde güneşlik ya da stor perdelerinizin kapalı olduğundan emin olmalısınız. Yapısı gereği güneşlik ve stor perdeler, güneş ışınlarının olumsuz etkilerini en aza indirirler. Güneş ışınlarının direkt olarak renkli perdelerinize temas etmesi, zamanla renklerinin solmasına neden olacağı için güneşlik ve ikamesi ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Güneşlik, yalnızca odanın içinin dışarıdan görünmesini engelleyen bir ürün olmadığı gibi, bu tür işlevsel faydalara da sahiptir.

Sık Yıkama Sonucu Renk Solması

Sürekli yıkanan renkli perdelerde de solmalar meydana gelebilmektedir. Öncelikle yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkamaya özen göstermelisiniz. Bu konu hakkında daha önce yayımladığımız yazının etkili olacağı düşüncesindeyim (Tül Perde Yıkama Talimatları).

Tül perdelerinizi ayda bir yıkamak yerine 6 ayda bir yıkayabilirsiniz. Böyle olursa renkli perdelerinizin renkleri uzun süre solmadan kalacaktır. Özel olarak reklamlarda sıkça gördüğümüz renklileri koruyan yumuşatıcılar da kullanılabilir.0 Yorum - Yorum Yaz


Perdenin kornişe takılması her zaman kolay bir iş değildir. Uzun camları olan odaların korniş uzunluğu da fazla olacağından kornişe takılması gereken perde düğme sayısı fazla olacaktır. Normalde, boyunuza göre bir sandalye ile de tül ya da kruvaze perde takma işlemi yapılabileceği gibi bu işlem için merdiven kullanmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Uzun kornişe perde takmaya başlarken perdeyi kornişin konumuna göre sağ ya da sol omzunuza yerleştirmelisiniz. Perdeyi omzunuza yerleştirdikten sonra aşağıya sarkan tülün merdivene takılarak zarar görme ihtimali olduğunu unutmayın. Kullanacağınız perde modeline göre yani kullanacağınız korniş ray miktarına göre tül perdenin takılacağı rayı belirlemelisiniz. Fon kullanacaksanız, tül perdeyi size en yakın olan korniş rayından ziyade bir sonraki raya takmalısınız. Aksi halde fon perdelere yer kalmayacaktır. Fon perdeler, volan kullanmadığınız zaman en dışta olması gereken perdelerdir. Eğer volan da kullanacaksanız size en yakın korniş rayına volanı, bir altına fon perdeleri, onun altına da tül perdeyi takmalısınız. Biz genellikle 4 rayı olmayan kornişleri tercih etmiyoruz. Çünkü müşterilerimizin tercihine göre volan kullanmak istediklerinde eğer korniş 4’lü değilse, güneşlik takmak için korniş rayı kalmamaktadır. Güneşlik yerine stor perde kullanılsa bile yine aynı şekilde stor perde için alan kalmamaktadır.

Perdeyi kornişe takmak için üretilen aparatların genellikle çok uzun olmayan perdelerde etkili olduğunu düşünmekteyim. Uzun camlara perde takarken emek yoğun bir çaba kullanmanız gerekecektir. Perdeyi takarken kullandığınız sandalye ya da merdivenin sağlam durduğundan emin olmalısınız.
Perde düğmelerinin ekstrafora takılması işleminin parmakları biraz yorduğu doğrudur. Ancak düşünüldüğü gibi zor bir işlem de değildir. Perde modeline göre değişmekle birlikte; düz, standart bir tül perdenin perde düğmeleri 3 ya da 4 boşlukta bir takılsa yeterli olur. Düğme takma işleminin sıklığı perdenin modeli ve pili ile ilgili de olabilmektedir. Yani pili sıklığına göre ya da perde pencereye asıldığında üzerindeki modelin sergilenme şekline göre perde düğmelerinin takılma sıklıkları değişebilir.


       www.gittigidiyor.com

Resimde standart bir perde düğmesi modeli görülmektedir. Perde düğmesinin çok çeşitli modelleri vardır, yani bir perdeyi kornişe asmak için yalnızca resimdeki modelde bir düğmeye ihtiyaç olmadığı gibi biz kendi üretimlerimizde de bu model perde düğmeleri kullanmaktayız. Resimde de görülen modelde bir perde düğmesini perdenin ekstraforuna takmak için üst kısımda görülen plastik kısımları elimizle hafifçe ayırarak ekstrafora yavaşça iliştiriyoruz. 


              www.elifnazliperde.com.tr

Perde düğmesini yukarıdaki şekilde ekstrafora yerleştirdikten sonra düğmeyi çevirmemiz gerekiyor. Bu işlemden sonra da düğme ekstrafora yerleşmiş olacaktır. Resme dikkat ettiğinizde, perde düğmesinin ağzının hafifçe açılarak ekstrafor üzerindeki şeride iliştirildiğini fark edeceksiniz. Perde düğmesinin baş kısmında bulunan plastik iki ucun da şeride takıldığından emin olmalısınız. Bu yöntemle perde düğmesini şeride taktıktan sonra hafif bir çevirme işlemi ile perde düğmesini ekstrafora takmayı başarmış olacaksınız.


                     www.elifnazliperde.com.tr

Sonuç olarak perde düğmesini bir sıra halinde ekstrafora takarak perdenizi kornişe asmaya hazır hale getiririz. Bu işlem sırasında en çok karşılaşılan durum; perde düğmesinin baş kısmının eğilmesi durumudur. Perde düğmesinin ağzını çok fazla ayırmamaya dikkat ediniz.


               www.elifnazliperde.com.tr0 Yorum - Yorum Yaz

Perde Pilisi Nedir?    26.04.2019

Perdenin görsel yönüne hitap eden bir işlem olan pili, kendi içerisinde farklı modellere sahiptir. Halk arasında “pile” olarak söylenen “pili”, perdeye estetik bir güzellik katar. Kumaşın katlanma aralığı ve katlanma şekil farklılıklarından dolayı farklı pili modelleri ortaya çıkar. Bazı perdeler -pili uygulaması daha kolay olduğu için özellikle tül perdeler- sahip oldukları desen ya da modellerden dolayı her pili modelini taşıyamazlar. Yani bu tür perdeler sık pilili dikildiğinde ve perde kornişe takıldığında pili katlamasından dolayı tül perdenin modeli istenildiği gibi pencerede sergilenemeyebilir. Böyle durumlarda pilinin daha seyrek yapılması, perde modelinin, perde asıldığında görünmesini sağlayacaktır.

Düz Pili


Düz pili, adından da anlaşıldığı üzere düz bir şekilde yapılan pilidir. Tek yöne doğru katlanan pili modelidir. Diğerlerine nazaran hazırlanması daha kolay olduğu gibi, hazırlamak için daha az kumaş harcanır. Çünkü perde dikilirken, perdenin pili sıklığına göre kullanılması gereken kumaş miktarı artar ya da azalır. Örneğin 1’e 3 pili sıklığında bir perde siparişi verdiğinizde, kornişinizin en uzunluğu ve gerekli katlama payları ilave edildikten sonra ortaya çıkan kumaş metre miktarı 3 ile çarpılacaktır. Ortaya çıkan kumaş miktarı da kumaşın metre fiyatı ile çarpılarak sonuç fiyat ortaya çıkacaktır. Yani siz, 1’e 3 sıklıkta pili istediğinizde, normalde kullanılan kumaşın 3 katı miktarda kumaş satın alacaksınızdır ve buna göre bir fiyat ortaya çıkacaktır.

Düz pili yapılırken, pili aralıklı ya da yan yana hazırlanabilir, bu tamamen sizin ya da müşterinizin tercihine bağlıdır. Normal şartlarda düz pili, pencere genişliğinin 2 ya da 2,5 katı uzunluğunda olabileceği gibi daha önce bahsettiğim gibi 3 kat uzunluğunda da olabilir.                   tekzen.com.tr

Kanun Pili

Özellikle tül perdelerde kullanılan ve pili genişliğinin üstte kaldığı, korniş uzunluğunun 3 katı kadar kumaş kullanılarak yapılan bir pili çeşididir. Boru pili şeklindedir. Küçük enli perdelerde dar olarak yapılırken büyük enli perdelerde geniş olarak yapılır. 

                  tekzen.com.tr

Amerikan Pili

Bu pili çeşidinde pililer birleştirilerek ve farklı bir desen verilerek yapılmaktadır. Pili hazırlanırken süsleme gereçleri de kullanılabilir. Düz durmayan perdelerde özellikle fon ve tül perdelerde tercih edilmektedir. Perdeye estetik bir görünüm katar. Süsleme gereçleri ile çok farklı görünümde modeller elde edilebilir. Kullanılan perde kumaş miktarı, biraz daha fazla olabilmektedir. Genellikle 1’e 3,5 kat kumaş kullanılır.                katalogrehberi.com0 Yorum - Yorum Yaz

Perde Seçimi    07.02.2020

Perde seçimi önemli bir konudur. Evin farklı odalarında kullanılan perdeler, odada bulunan mobilyalarla uyumlu seçilmelidir. Mobilyalarla uyumlu olmayan perdeler güzel bir görüntü sunmayacaktır. Perdelerin mobilyalarla uyumu kadar önemli başka bir konu da odadaki halılar ile perdenin uyumudur. Halıların rengi ile tezat bir görüntü oluşturan perdeler, hoş bir oda görüntüsü sunmayacaktır. Perdelerin üretiminde kullanılan materyaller perdelerin görüntüsünü etkileyen önemli birer etkendir. Parlak bir yüzeye sahip materyalden üretilen perdeler odanın ışık kalitesine katkı sağlayacaktır.

Perdelerin üzerinde yer alan motifler de odanın uyumuna göre seçilmelidir. Geometrik desenleri olan halılara, yine benzer şekillere sahip perdeler uygun düşeceği gibi, düz modeller de bu durumlarda tercih edilebilir. Böyle bir tercih, odada bulunanların gözlerini yormayacaktır. Perdelerin üzerindeki desenler odanın kullanım amacına da uygun olmalıdır. Klasik modellere sahip perdeler modern desenlere uygun düşmeyecektir. Perde seçimi sırasında bu konulara büyük önem vermek gerekir. Çünkü perdeyi bir kez satın aldıktan sonra kısa sürede tekrar yenilemek ciddi bir maliyete yol açacaktır.

Perdenin modeline karar verirken aşağıdaki hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Bu hususlar şöyledir:

-Perdenin hangi odada kullanılacağına karar vermek ve seçimi bu doğrultuda gerçekleştirmek,

-Perdenin rengini, kullanılacak odanın rengine uygun bir şekilde belirlemek,

-Perdenin üzerinde yer alan motiflerin yine aynı şekilde hangi odada kullanılacaksa bu odadaki mobilya ve halı desenleri ile uyumlu olmasına dikkat etmek,

-Perdenin hangi amaçla kullanılacağını belirlemek,

-Perdenin desenlerini belirlerken pile sıklığına da dikkat etmek.

Perdelerin rastgele seçilmesi sonucunda odanın görüntü kalitesi istenildiği oranda olmayabilir. Perde rengi ve modeli bu bakımdan özenle belirlenmelidir. Odada bulunan mobilya ve halıların renk ve desenleri perde seçiminde dikkate alınmalıdır. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde perde seçimi konusunda güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır. Perde, bir evin görselliği için çok önemli aksesuarlardır. Bu önemli aksesuarların seçimi için titiz davranmak gerekmektedir. Perdelerin evin ve odanın görselliğine çok ciddi katkılar sunduğu kanıtlanmıştır. Böyle önemli işleve sahip olan perdelerin desen ve renk seçimlerini yaparken uzman görüşü alınabilir. Kaliteli materyalden üretilen perdelerin uzun ömür olacağı da unutulmamalıdır.Perdelerin Yıkanması    07.02.2020

Perdelerin model seçimleri sırasında odanın mobilyası ile perde uyumunun önemli olduğundan bahsetmiştik. Perdelerin doğru seçimi sonrasında perdelerin yıkanması da önemlidir. Belirli bir süre asılı duran perdelerin kirlenmesi sonucunda yıkanmaları gerekecektir. Perdelerin doğru süre aralıklarında yıkanması önemlidir. Çok sık ve kısa sürelerde yıkanan perdeler aşınmaya başlayacaktır. Bu durumdan kaçınmak için perdelerin optimal sürelerde yıkanmasına dikkat edilmelidir. Optimal sürelerde yıkanan perdeler uzun yıllar kullanım olanağı sağlayacaktır.

Perdelerin ilk günkü ışıltıda ve kalitede kullanımları için doğru yıkama şartlarına dikkat edilmelidir. Yanlış yıkama yöntemleri kullanıldığında perdenin kalitesi her yıkamada gittikçe azalacaktır. Kalitesi düşen perde aşınmaya başlayacak ve zaman sonra da yırtılacaktır. Perdelerin bazı modellerinde aksesuarlar bulunmaktadır. Bu aksesuarlar perdenin yıkanması sırasında zarar görebilir. Aksesuarların zarar görmemesi için perdelerin özel perde torbaları içerisinde yıkanması önemlidir. Perde torbası içinde yıkanan perdelerin boncuk vb. aksesuarları zarar görmeyecektir. Perdelerin yıkanması perde torbaları ile yapılmalıdır.

Perdelerin yıkanması sırasında aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

-Perdelerin çok sıcak suda yıkanmaması gerekmektedir. 30 derecede yıkanan perdeler, ısı nedeniyle zarar görmeyecektir,

-Perdelerin aksesuarları bulunuyorsa perde torbası ile yıkanması önemlidir,

-Perdelerin çok kısa sürelerde ve sık sık yıkanması yerine en az altı aylık periyotlarda yıkanması perdenin uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır,

-Perdelerin yıkandıktan sonra kurutulmadan asılması önemlidir. Kurutulmadan asılan perdeler kornişe asılı halde kuruyacaktır. Bu da herhangi bir kırışıklık olmadan perdenin asılmasına fayda sağlayacaktır.

Perdelerin en az altı aylık sürelerde yıkanması perdenin yıpranmasını önleyecektir. Çok kısa periyotlarda yıkanan perdelerin aşınması kolaylaşacaktır. Perdelerin kısa sürede aşınması perdelerin yenilenmesine yol açarak kullanıcısına ciddi bir maliyet oluşturacaktır. Perdelerin bayramdan bayrama yıkanması bile temiz kalması için yeterli olmaktadır. Perdelerin yıkanması kaliteli deterjanlarla gerçekleştirilmelidir. Deterjanın kaliteli olması yüksek sıcaklıkta yıkama yapmaya gerek olmadan perdenin temizlenmesini sağlayacaktır. Perdelerin uzun ömürlü olmasını yıkanma süreleri büyük oranda etkilemektedir. Yıkanma sürelerinin yanında perdenin asılı durduğu yerdeki güneşle olan teması da perde ömrünü yakından etkilemektedir. Sürekli güneşe maruz kalan perdelerin ömürleri kısalmaktadır. Güneş ışınları perdenin kısa sürede aşınmasına ve yırtılmasına neden olmaktadır.
Perde satın alırken doğru perdeyi uygun fiyatla bulmak önemlidir. Aksi durumda normalde ucuz olan bir kumaşın metre fiyatını pahalı almak olası olmaktadır. Gölbaşı perdeci denildiğinde akla ilk gelen firmamız yıllardır bu sektörde faaliyet göstermektedir. En kaliteli perde kumaşını en uygun fiyatla sunarak müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaktadır. Perdenin doğru yöntemler ile dikilmesi perdenin daha estetik görünmesine ve daha uzun ömürlü olmasına yol açacaktır.

Perde Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Perdelerin dikiminde kullanılan yöntemler önemlidir. Kullanılan yöntemlerin sonucu olarak da perde güzel bir görüntü sunacaktır. Asılı durduğu odanın tüm ışıltısını tam anlamıyla misafirlerine yansıtacaktır. Gölbaşı perdeci denildiğinde en doğru dikim yöntemleri kullanan bir firma olarak bilinmekteyiz ve kalitenin uygun fiyatla sunumunu sağlamaktayız.

Kaliteli bir perde satın almak istiyorsanız şunlara dikkat etmeniz önemlidir:

-Perdenin kumaşının özellikleri iyi bilinmelidir,

-Perdenin ne sıklıkla yıkanması gerektiği bilinmelidir,

-Perdenin hangi odada kullanılacaksa o odaya göre model ve kumaş seçiminin yapılması gereklidir,

-Perdenin hangi üretici firma tarafından üretildiği de yine mağazadan öğrenilmelidir.

Bazı kumaşların üretici firma tarafından yırtılma ya da aşınma durumlarına karşı garantileri bulunmaktadır. Üretici firma garantisi veren perdelerin satın alınması kullanıcı yararına olacaktır. Çünkü kaliteli bir markanın ürünü satın alındığında belki marka kaliteli diye perde uzun yıllar boyunca dayanacak diye düşünülebilir. Ancak bazı kumaşlar üretim sırasında hatalı üretime maruz kalabilirler. Bu durumda ise perdenin markasından bağımsız olarak üretim sürecinde ortaya çıkan aksaklıklar nedeni ile kalitesiz bir yapıda bulunması olasıdır. Bu da perdenin kısa sürede deforme olmasına yol açacaktır.

Gölbaşı Perdeci Olarak Perdeyi Muhafaza Ederken Nelere Dikkat Etmemizi Önerirsiniz?

Satın alınan perdenin uzun ömürlü olması kullanıcı açısından yararlıdır. Çünkü gerçekçi olursak, bir evin tüm odalarının perdeleri, ev sahibi için ciddi bir maliyet kalemi olmaktadır. Bu nedenle satın alınan perdelerin uzun yıllar kullanılması önemlidir. Bu perdelerin asılı durduğu zamanlarda güneşe teması sonucunda yıpranması kaçınılmazdır. Gölbaşı perdeci olarak güneşin yoğun olduğu zamanlarda güneşlik kapalı tutularak tül perdenin ömrü uzatılabilir. Biz de mağazamızda herhangi bir nevresim takımı sergilediğimizde güneş alan camların bu şekilde kapatılmasına özen göstermekteyiz. Çünkü güneş, ürünün rengini etkilediği gibi aynı zamanda da ömrünü kısaltmaktadır.
Perde mağazasına gittiğinizde kaliteli ve güzel bir ürün satın almak amacı ile birçok perde kataloğunu incelersiniz. Mağaza sahibinin söylediklerine bakılırsa size sunulan tüm ürünler piyasada eşi benzeri olmayan harika ürünlerdir. Aslında kaliteli perde satın almak için ürünün ucuz olmasını beklemek çok da doğru bir yaklaşım olmamaktadır. Bir ürün muadiline göre çok ucuz bir fiyattan satılıyorsa bu ürünün maliyeti de çok yüksek değildir. Maliyeti yüksek olmayan bir ürünün de kaliteli süreçlerden geçerek üretildiğini söylemek doğru olmayacaktır.

Kaliteli Perde Nasıl Anlaşılır?

Müşterilerin kaliteli perdeyi anlaması için o ürünü satın alıp kullanmaya başlaması gerekir. Zaman geçtikçe ürünün deforme olup olmaması, renginin solup solmaması gibi durumlar sonucunda perdenin kalitesi kolaylıkla ortaya çıkacaktır. Kaliteli perde satın alırken şunlara dikkat etmekte fayda vardır:

-Kumaşa dokunulduğuna kaliteli kumaşın yapısı herhangi bir kişi tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. Parmaklarınız aracılığı ile kumaşı hafifçe kontrol etmelisiniz,

-Ürünün fiyatına bakarak maliyet tahmini yapabilirsiniz,

-Ürünün kalite garantisinin olup olmadığını satıcı mağazadan öğrenebilirsiniz,

-Montaj gerektiren ürünlerin montajının mağaza tarafından yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz. Perde montajı doğru yapılmadığında perde sisteminin ömrü normal süresinden daha kısa olmaktadır.

Tüm bunlara rağmen satın aldığınız ürün iki yıkamada yıpranmaya başladıysa kumaş garantisi olmayan bir perde satın aldığınız için büyük ihtimalle üzüleceksiniz. Bu nedenle bazı büyük firmalar tarafından uzun yıllar garanti verilen kumaşların satın alınması önemlidir.

Perde Tercihinde İlk Olarak Neye Dikkat Edilmelidir?

Perde mağazasına geldiğinizde mağazanın herhangi bir yerinde sergilenen son model perdeler dikkatinizi çekecektir. Perde satın almaya karar verdiğinizde perdenin hangi oda için kullanılacağını mağaza personeline belirtmenizde yarar vardır. Bu durum belirtildiği zaman tarafınıza evin odasına uygun perde seçenekleri mağaza personeli tarafından sunulacaktır. Mutfak için kullanılan perde kumaşları ile salon için kullanılan perde kumaşları farklı olabilmektedir.

Perde satın almak istediğinizde hangi odanın penceresine perde almayı düşünüyorsanız mağazaya gelmeden önce kabataslak bir şekilde en-boy ölçüsü almanızda fayda vardır. Bu durumda beğendiğiniz kumaşın metre fiyatına göre nihai bir fiyat belirlemek kolay olacaktır. Kaliteli perde çok ucuz fiyatlardan satılmamaktadır. Bu hususa dikkat etmenizde yarar bulunmaktadır.